Uzunköprü Aslıhanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği

KAZIM DİRİK KİMDİR?

KAZIM DİRİK KİMDİR?
Bazı isimler vardır, ya hiç duyulmamıştır ya da duyulsa da ilgisizlik nedeniyle pek tanınmamıştır. İşte onlardan biri: Kazım DİRİK.
Edirne – İstanbul arasında, TEM üzerinde bir viyadük vardır. “Kazım Dirik Viyadüğü” diye geçer. Kimdir bu şahıs diye merak edeniniz oldu mu? Trakya tarihini bilenler onu Trakya Genel Müfettişliği’nden ve Atatürk’e yakınlığından tanır. Kendisi “Manastır” doğumludur. Anne tarafından “Kavalalı Mehmet Ali Paşa” ile akrabadır. Aynı zamanda İttihat ve Terakki subaylarındandır. Balkan Savaşı’nda Çatalca 3. Kolordu Komutanı “Mahmut Muhtar Paşa”nın irtibat subaylığını yapmıştır. İyi bir teşkilatçı olarak kabul edilirdi. Ayrıca yakışıklılığı nedeniyle kendisine “Napolyon Kazım” da denmiştir. Oğlu olan Orhan DİRİK, babasını böyle anlatır.
Balkan Savaşları sonrasındaki tüm savaşlarda bulunmuştur. Yani gerçek bir askerdir. Milli mücadele yıllarında Konya’da atlar için “Nal ve Mıh Atölyesi” kurmuştur. Şeyh Sait İsyanı sırasında Siirt Vali Vekili olarak çalışmıştır. Mustafa Kemal de kendisinin bu bölgede görev yapmasını istemiştir. İzmir Valisi olduğu dönemde Mustafa Kemal’e düzenlenecek suikast, onun sayesinde önlenmiştir. Paşa’nın treninin, suikastin yapılacağı yerden geçmesini önlemiştir. Böylece bir kez daha takdir edilmiştir.
1934’te Trakya’da cereyan eden “Yahudi Olayları” sonrasında birçok üst düzey yönetici görevden alınmıştır. Alınanların yerine de Kazım DİRİK, 1935’te “Vali ve Trakya Genel Müfettişi” olarak Edirne’ye atanmıştır.
Kendisi 3 Temmuz 1941’de Edirne’de vefat etmiştir. Kabri İzmir’dedir. Ülkemize hizmet eden büyüğümüzü saygıyla anıyor, nur içinde yatmasını diliyoruz.

Bir cevap yazın

CLOSE
CLOSE
%d blogcu bunu beğendi: