Uzunköprü Aslıhanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği

PANCARKÖY UÇAK KAZASI – 22 EYLÜL 1981

PANCARKÖY UÇAK KAZASI
Trakya, birçok önemli olayın meydana geldiği önemli bir coğrafyadır. Ne var ki insanımız bazen savaşlar bazen de göçler nedeniyle Osmanlı’dan bu yana arşivciliği geliştirememiştir. Bu sadece insanımızda değil kurumsal bazda da görülmektedir. Unutulmaması, unutturulmaması gereken birçok olaydan biri de Pancarköy’de düşen uçaktır.
Pancarköy, Lüleburgaz – Babaeski arasındaki E-5’in yaklaşık 2 km içerisinde yer alan bir köydür. Eylül 1981’de, “Yıldırım Sonbahar 81 Tatbikatı” için bu bölge seçilmiştir. Hem kara hem hava birliklerinin katılacağı bir tatbikattır. 65. Piyade Tümeni 241. Alaya bağlı 2. Piyade Taburu Karargah ve Karargah Destek Bölüğü “Karabatak Merası” adıyla bilinen noktada istirahate çekilmiştir.
Günümüzde ordumuzun hem “Türk Yıldızları” ekibi hem de eğitim için kullandığı F-5’in A serisinden bir savaş uçağı da bu tatbikata katılmıştır. Bandırma’daki 6. Ana Jet Üssü’nden havalanmıştır. Pilotu genç ve yetenekli biri olan “Yüzbaşı Mustafa ÖZCAN”dır. Senaryo gereği manevralarını yapmaktadır. Ancak saldırı provası amacıyla yapılan bir dalıştan sonra uçak görünmemiş ve onun yerine kara dumanlar yükselmiştir. Yani uçak, tarlalarda çalışan köylülerin bakışları arasında bir duman yığınına dönüşmüştür.
Uçak düşmüştür ve düştüğü yer ne yazık ki boş değildir. O an istirahatte olan askerlerin üzerine çakılmıştır. Aynı zamanda tamamen de yakıt yüklüdür. Askerlerin bir bölümü daha ne olduğunu bile anlayamadan şehit olurken bir bölümü ise tutuşan yakıt yüzünden alevler arasında kalmıştır. Hastanede tedavi gören erlerin de bir bölümü şehit olunca ortaya acı bir bilanço çıkmıştır: 64 er ve erbaş, 1 pilot şehittir. Rivayetlere göre şehit sayısı daha fazladır ancak resmi sayı 65’tir.
Kazanın gerçekleştiği andan hemen sonra bazı askerlerin şoka girdiği, kendilerini ve arkadaşlarını öldürmek istedikleri ortaya atılmıştır. Kazanın birkaç gün sonrasında, ormanda aklını yitirmiş bir asker bulunduğu da söylenmektedir.
Uçağın düştüğü yere “Pancarköy Şehitlik Anıtı” dikilmiştir. 22 Eylül’de tören yapılmaktadır. Şehit olan askerlerin isimleri oradaki mermer blokta yazılıdır.

Bir cevap yazın

CLOSE
CLOSE
%d blogcu bunu beğendi: