Uzunköprü Aslıhanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği

TERMİK SANTRALLERİN ZARARLARI

TERMİK SANTRALLERİN ZARARLARI
Enerji bugün her ülkenin başlıca sorunu haline geldi. Neyden üretilirse üretilsin ona sahip olanı güçlü kıldı. Şimdi en büyük ihtiyacımız elektrik enerjisi. Peki elektrik enerjisini neden temiz şekilde üretemiyoruz?
Enerji, birbirinden farklı yollarla bir şekilde elde edilir. Bazen doğalgaz, bazen petrol, bazen rüzgar buna kaynaklık eder. Bu kaynakların bazıları oldukça çevreciyken bazılarıysa yarardan fazla zarar getiriyor.

Bir termik santral kurulurken nelere dikkat edilir? Enerji kaynağına yakınlık, ulaşım maliyetleri, soğutma imkanları… Ülkemizdeki santraller kurulurken tüm bunlara dikkat edilirken insan sağlığına, doğadaki hayvan popülasyonuna, bitkilere dikkat edilmiyor. Özellikle de doğa harikası diyebileceğimiz yerlerdeki santrallar oraları yaşanmaz hale getiriyor.
Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Hacıbayramlar köyü muhtarı Ahmet TAVAS, köydeki ölümlerin sebeplerinin listesini tutmuş. Köyün %90’ı kansere yakalanıp vefat etmiş. Çünkü bu köy, santrale çok yakın. Peki santral demek sadece duman demek mi?
Termik santrallerin ısı değeri oldukça yüksektir. Bu sebeple de daima soğutulması gerekir. Bunu sağlamak adına bölgedeki akarsu ve yer altı sularından faydalanılır. Pratik bir çözüm gibi görünse de arkasında tonlarca atık su bırakan bu sistem yüzünden hem su kirliliği hem de toprak kirliliği açığa çıkar. Santralin bacasından çıkan dumanın içindeki kül ise insanların çamaşırlarına, tüketilen bitkilere siner. Yani bir nevi kül yutar herkes. Devamı ise malûm.
Son dönemde Çerkezköy, İğneada gibi Trakya’nın gözde yerleri için santral çalışmaları var. Zaten fabrikalar nedeniyle kirlenmiş olan bu bölge için termik santraller intihar etmiş bir bedene bir kurşun daha sıkmak demektir. Bu sebeple santrallerin fizibilitesi, çevreye uyumu en üst derecede sağlanmalıdır. Eğer yapılamıyorsa santraller güzel bölgemize değil başka yerlere inşa edilmelidir.
Trakya insanına zehir solutmak yerine güzel ve sağlıklı bir gelecek vadeden çalışmalarla gelecek herkese kapımız açıktır.

Bir cevap yazın

CLOSE
CLOSE
%d blogcu bunu beğendi: